2013 Son Teknoloji İçme Suyu Arıtma Yöntemleri

Bu yöntemlerin en başında tartışmasız en başarılı yöntem, reverse osmosis yani diğer adıyla ters ozmoz filtrasyon sistemidir.

Ters ozmoz teknolojisi, doğadaki organik arıtım olaylarından esinlenerek, basınçlı suyun filtreden geçme ve geçememe mantığına dayalı olarak arıtma işlemi gerçekleştirir.

Bu işlemi yapan filtre, çok kapsamlı ve hassas gözeneklere sahip olan membran filtredir. Ters ozmoz teknolojisinin olmazsa olmaz en önemli ekipmanıdır. Membran filtre, içerisinde su molekülü olan tüm sıvıları içme ve kullanma suyuna dönüştürme özelliğine sahiptir. Deniz suları başta olmak üzere, akıllara gelebilecek tüm sıvıları ayrıştırarak istenilen nitelikte su elde edilmesini sağlar.

Bu teknoloji ve membran filtrasyon sistemi ilk olarak uzayda astronotların su ihtiyacını karşılamak için kullanılmış, ardından geliştirilerek ihtiyaç duyulan birçok alanlarda kullanılmaya başlanmıştır.

Daha sonra, deniz ve kuyu sularının arıtımında kullanımı artmış ve gerekli tasarımların ardından evsel kullanım için geliştirilmiş ve başarılı şekilde içme ve kullanma suyu arıtımında bu teknolojilerden faydalanılmaya başlanmıştır.

Dünyada ki birçok gelişmiş ülke bu sistemleri kullanarak evsel ve endüstriyel alanda içme ve kullanma suyu elde etmektedirler.

Diğer taraftan, bu teknolojinin alternatifi olarak membran kullanılmadan sadece sudaki bazı olumsuzlukları ortadan kaldıran çeşitli filtrasyon sistemleri vardır. Bu filtreler, suda sadece iyileştirme işlemi yapabilirler fakat membran filtrenin elde ettiği kaliteli suyu elde edemezler.

Örnek vermek gerekirse eğer, sadece karbon veya ip filtre kullanılarak sudaki klor ve ince partikülleri alabiliriz. Bu yöntemle, suda istenilen kaliteyi yakalamak zahmetli ve ekonomik açıdan masraflıdır.

Yukarıda bahsettiğimiz yöntemler içme suyu arıtımında kullanılan teknolojileri içermektedir.

Kullanma suyu arıtımında kullanılan mevcut yöntemler:

Bu yöntemlere, endüstriyel su arıtma veya su yumuşatma sistemleri diyebiliriz.

İçme suyundan ziyade kullanma suyu elde etmek için başvurulan yöntemler arasındadır.

Özellikle; kuyu suyu arıtımında, sanayi alanlarında ve birçok ilgili sektörlerde ihtiyaç duyulmaktadır. Genellikle barajlardan gelmeyen sularda başarılı sonuçlar elde etmekte ve işlenen suyu en azından şebeke suyu değerlerine getirmede kullanılır. Şebeke sularında da istenilmeyen olumsuzluklar olduğundan dolayı bu sistemler kullanılarak suda belirgin ölçüde iyileştirmeler sağlanmaktadır.

Su Arıtma Cihazı İletişim Bilgilerimiz:

Adres: Özevler Mah. Vatan Cad. No:19/C / Yenimahalle / Ankara

Gsm: 0507 000 05 06

Gsm: 0535 685 10 10

Tel: 0312 911 18 39

Tel: 0850 304 18 39

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s